Jak si udržet zdravou ložnici?

Jak si udržet zdravou ložnici?

Domácnost si každá hospodyňka více či méně hýčká a udržuje co nejvíce v čistotě a pořádku. Několikrát do roka provádíme také tzv. generální úklid, kdy jediný kout obydlí nezůstane bez povšimnutí hadru či vysavače. Většině míst věnujeme každodenní péči, protože jsou viditelná a chceme se cítit ve svém prostředí hezky a útulně. 

Stejnou pozornost bychom měli věnovat místu, ve kterém trávíme až třetinu dne – posteli. Postel a ložní prádlo  totiž bývají plné roztočů a bakterií přesto, že nejsou viditelně zašpiněné. Následkem pak mohou být různé alergie, kožní a dýchací problémy, jejichž příčinu marně hledáme, protože si ji málokdy spojujeme právě s nedostatečnou hygienou lůžka. Jak tedy docílit zdravého spaní ve zdravé posteli?

Větrání

První a nejjednodušší způsob, jak si udržet zdravou ložnici, je větrání. Když každé ráno po probuzení otevřeme okno ložnice dokořán (bez ohledu na roční období), velmi účinně tím zamezíme množení roztočů a předejdeme vzniku plísní v místnosti. 

Jedním z běžných ranních návyků, které do nás rodiče vštěpovali již od malička, je důkladné stlaní postele. Podle studií je ale tato činnost škodlivá, pokud peřinu předtím nevyvětráme. Také máte ten dojem, že už nevídáme rozložené peřiny v oknech nebo prádelních šňůrách? Je to tak. Tímto způsobem měly ve zvyku často větrat peřiny naše babičky a je velká škoda, že už se to dnes tolik neděje. Díky tomu je totiž i povlečení vystaveno čerstvému vzduchu a slunci, čímž správně vyschne a zatočí s roztoči, kterým se daří v teple a ve vlhkém prostředí. 

Důležité je větrat také samotnou matraci. Měli bychom ji jednou za měsíc důkladně provzdušnit tak, že ráno sundáme prostěradlo a chránič a rozepneme potah matrace a matraci necháme „dýchat“ volně nebo ji můžeme opřít např. o zeď, aby se provětrala z obou stran. 

Povlečení

Samotnou kapitolou, které je důležité se věnovat, je povlečení. Z lidské kůže se za noc uvolní velké množství šupinek. Ty ulpívají na povlečení, kde se jimi živí až 10 milionů prachových roztočů, kteří je promění v trus, na který jsme často alergičtí a kruh se uzavírá. Je proto velmi důležité ložní prádlo často měnit, za běžných podmínek jednou za dva týdny. Ovšem v případě, že jsme nemocní, je třeba tento interval výrazně zkrátit, ideálně na každodenní výměnu.

Angína, nachlazení nebo chřipka… jak známo, důsledný odpočinek na lůžku, pití čaje a pocení nás spolehlivě vrátí zpět do formy. Nicméně povlečení se v tomto období stává doslova semeništěm mikrobů. Měli bychom jej proto měnit co nejčastěji, se zaměřením zejména na povlečení polštáře, které bychom měli převlékat opravdu denně. Předejdeme tak zpětnému vdechování bakterií a rychleji se uzdravíme.

Při praní povlečení je důležité dbát na pokyny výrobce, protože o každý materiál je potřeba pečovat jinak. Na trhu je v nabídce povlečení bavlněné, krepové, saténové povlečení z polyesteru či bavlny, povlečení z mikrovlákna a mikro flanelu. Každé má své požadavky na údržbu, obecně ale platí, že běžně používané povlečení stačí vyprat na 40 stupňů. Pro udržení stálosti tvaru i barev se doporučuje prát povlečení naruby a se zapnutým zipovým uzávěrem, čímž se zamezí i případnému žmolkování. Po vyprání nezapomeneme žehlitelné povlečení vyžehlit, abychom se zbavili dalších mikrobů. Vedle zesílení hygienických vlastností navíc vyžehlené povlečení na posteli lépe vypadá a krásně voní. 

Matrace

Nejdůležitější součástí postele je bezpochyby matrace. Tentokrát se nebudeme zabývat návodem, jak vybrat vhodnou zdravotní matraci, ale zaměříme se na několik rad a pravidel, jak o již zakoupenou matraci správně pečovat, aby nám vydržela co možná nejdéle. 

Předně je velmi vhodným a v dnešní době oblíbeným řešením používat chránič matrace, který můžeme prát současně s ložním prádlem. Ten zajistí, aby se do matrace nedostaly nečistoty a tekutiny - především pot. Za noc totiž vypotíme průměrně 0,5 až 1 litr potu. V horkém létě, ale také v době nemoci, u žen v přechodu nebo u dospívajících to může být až 1,5 litru. Kvalitní chránič nepropustí tekutiny a nečistoty směrem do matrace, ale opačným směrem zůstává prodyšný a neovlivňuje tak vzdušnost a termoregulační vlastnosti pěn použitých v matraci.

Pokud matracový chránič nepoužíváme, je potřeba při čištění potahů matrací dodržet správný postup. Snímatelný potah matrace nám umožňuje jej snadno vyčistit. Můžeme jej vyprat v domácí pračce nebo jej jednoduše odnést do čistírny. Většina kvalitních zdravotních matrací má v potahu prošitou paměťovou pěnu, která zvyšuje komfort spánkové regenerace na matraci. Takový potah se nedoporučuje ždímat, pěna by se mohla potrhat, rozhodně se nesmí sušit v sušičce a nedoporučuje se používat aviváž, která zapouzdřuje přírodní vlákna a potlačuje jejich jedinečné vlastnosti. Po vyprání by se měl potah nechat samovolně vyschnout. U standardního rozměru potahu 90x200cm samovolné vyschnutí v suchém větraném prostředí může trvat 1-2 dny. 

Pokud si nejsme jistí, jak potah vyčistit, doporučujeme vyhledat specializovanou čistírnu, která nám s vyčištěním odborně pomůže.  

Zdravá ložnice - spánek bez virů a bakterií

Při dodržování těchto jednoduchých, ale účinných rad, s velkou mírou přispějeme ke zdravému posilujícímu spánku a tím celkově zlepšíme kvalitu našeho života. Obzvlášť v současné době, kdy se na zdraví poutá pozornost celého světa, potřebujeme eliminovat aspekty, které nám mohou spíše škodit. Informace o dalších a dalších případech lidí, kteří se nakazili virem Covid-19, už se staly nedílnou součástí každodenního zpravodajství. V Itálii, která byla na jaře touto nemocí nejvíce zasažena, sídlí a má výrobu jeden z největších světových výrobců matrací. Jeho výzkumní pracovníci nasměrovali veškeré aktivity k vývoji nového patentu, který by mohl v boji s touto těžce zvladatelnou nemocí pomoci. Díky tomu se během rekordně krátké doby podařilo vyvinout novou revoluční technologii ViroStop použitou v řadě MagniProtect, která v našich ložnicích nedá šanci virům ani bakteriím.

Publikováno: 19. 10. 2020

Praha 8 - Karlín Šaldova 219/1

Jak k nám?

Navštivte násPo-Pá 9-18
So 9-13

Pošlete nám e-mailkarlin@magniflex.cz

Praha 6 - OC ŠestkaFajtlova 1090/1

Jak k nám?

Navštivte násPo-Ne 9-20

Pošlete nám e-mailsestka@magniflex.cz